resim formatları, jpeg, jpg, png, gif, svg

Resim Formatları, Jpg, Gif, Png, Svg

Vektörel grafik ve Izgara grafik nedir?

resim formatları, jpeg, jpg, png, gif, svg
resim formatları, jpeg, jpg, gif, png, svg

Resim formatları öncelikle iki ye ayrılır. Vektörel (Vector) grafik ve Izgara (Piksel) Grafik.

Vektörel  Grafik

Vektörel grafikler; vektör denilen, konum ve renk bilgisi içeren çizgiler ve eğriler kullanılarak oluşturulur.  Vektörel grafikler çözünürlükten bağımsızdır. Bu nedenle bir vektör grafiği yeniden boyutlandırdığınızda veya yeniden renklendirdiğinizde kalitesinden hiç bir şey kaybetmeyecektir. Vektör sisteminde görüntü tamamen matematiksel formüller ile oluşturulur. Bu nedenle vektör formatındaki resimlerin boyutları büyütülünce kaliteleri bozulmaz. Vektörel grafikler Adobe Illustrator, Corel Draw ya da AutoCad gibi yazılımlar ile kullanılabilir veya oluşturalabilir.

Raster, Izgara Grafik

Raster, Izgara, (piksel) resimler ızgara şeklinde bölünerek küçük alanlar, pikseller oluşturulur. Oluşturulan her alana renkler tanımlanır ve görüntüler ortaya çıkar. Raster görüntüler piksel haritaları içeren bitmapler içerir. Pikseller, dosyanın iki boyutlu görüntüler oluşturmak için birleştirilen adreslenebilir en küçük kare bileşenleridir.  Izgara, piksel yöntemiyle oluşturulan resimler boyutları büyütüldüğünde görüntü kalitesi bozulur.

Bir dosyada ne kadar çok piksel varsa, o kadar düzgün ve daha kaliteli olur. O yüzden fotoğraf makinelerinde piksel oranı arttıkça fiyat da görüntü kalitesi de artmaktadır.

SVG formatı, vektör sistemi ile oluşturulurken, JPG, PNG, GIF formatları ızgara piksel yöntemi ile oluşturulurlar.

resim formatları vektorel, bitmapped
resim formatları vektorel, bitmapped
resim formatları, jpeg, jpg, png, gif, svg karşılaştırma
resim formatları, jpeg, jpg, png, gif, svg karşılaştırma

Internette En Çok Kullanılan Resim Formatları

PNG , JPG, GIF, SVG, BMP, JPEG

JPG, JPEG Resim Formatı

 • “Joint Photographic Expert Group” yani “Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu” şirketinin kısaltılmış halidir ve 1986 yılında oluşturulmuştur. Görseller bu formatta 5 kat sıkıştırılmış gibidir, az boyutu ile çok yer kaplamazlar.
 • JPG formatı sıkıştırıldığında kalitesi düşer, bozulur.
 • JPG formatında, gözün algılayamadığı ya da az algıladığı renk alanlarını resimden silerek resimlerin boyutunu küçültür.
 • JPG formatında sıkıştırmanın oranı arttığında kalitesi de o oranda artar.

PNG Resim Formatı

PNG (Portable Network Graphics -Taşınabilir Ağ Grafikleri) resim formatı, kayıpsız  sıkıştırmaya sahip bir resim formatıdır. PNG sıkıştırmasında resimdeki hiçbir alan silinmez. Böylece yüksek kalitede resimler elde edilir.  Bu nedenle JPG formatından daha yüksek boyuta sahiptir.

PNG resim formatı, alfa kanalını destekleyen bir formattır. Alfa kanalı, arka planı şeffaf resimlerin oluşturulmasını sağlar. Resmin arka planının şeffaf olarak kayıtetmek gerekiyorsa PNG formatı seçilir.

 • PNG resim formatının özelliği arka planı transparan olarak kaydedilebilmesidir.
 • Görsellerde sıkıştırma yapmadığı için daha yüksek boyutlu ve kaliteli görseller elde edilebilir.
 • PNG-8 ve PNG-24 olarak iki formatı bulunuyor.
 • PNG-8, GIF’e yakın bir format olup daha az renk barındırıyor web grafiği tasarladığınız zaman şeffaf bir arkaplan ile kayıt edebiliyor.
 • PNG-24 ise JPEG’e daha yakın bir format fakat daha yüksek renk kalitesi dolayısıyla boyut olarak JPEG’den büyük bir dosya boyutuna sahip.
 • PNG formatının arkaplanı şeffaf olması nedeniyle, logolar, grafikler ve çizimlerde kullanılır.

GIF Resim Formatı

GIF, Graphics Interchange Format (Grafik Değişim Biçimi) resim formatı, hareketli metinler ve  video gibi canlandırılabilir ve hareket edebilen küçük grafik görüntüler oluşturmayı sağlar. Resimleri, PNG resim formatı gibi arkaplanı şeffaf olarak  kaydedilebilirler. 1987 yılında Steve Wilhite tarafından oluşturulmuştur.

 • GIF’ler yalnızca 256 renge kadar destekler. GIF dosyaları ayrıca sabit görüntüler içeren resim dosyalarından daha fazla yer kaplar.
 • GIF Resim Formatları; bir kaç renkli grafikler, küçük ikonlar ve küçük çaplı animasyonlar için kullanılabilir.
 • Animasyon özelliği ve şeffaf arka plan desteği vardır.

SVG Resim Formatı

 SVG,(Scalable Vector Graphics – Boyutlandırılabilir Vektör Grafik) resim formatı; XML tabanlı, vektör formatındaki grafik türüdür.  SVG formatı ile oluşturulmuş grafikler büyütülünce herhangi bir bozulma oluşmaz.

 • SVG, vektör türündeki bir grafik formatıdır.
 • SVG resim formatları; çözünürlükten bağımsızdır ve kalitelerini koruyan kayıpsız dosyalardır.
 • SVG resim doyaları matematiksel formullerle oluşturulurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir